«Немецкий дом» Кременчуг - фото № 1876

German House Kremenchug 1980s photo number 1876

The German House was commissioned in Kremenchug in 1978. It was built by the project of German architects with the participation of German builders. At that time, it was not only a high German quality of work, but pleasant trifles in Soviet hallways, for example, wallpaper on panels, was a wonder.

Date: 1980-1990

Location: Kremenchug, district of the KrAZ Culture Palace, Svoboda Avenue (formerly 60-year-old October Street)

If you are the owner of some photos published on the site and do not want them to be published here - contact the administration.

2 thoughts on “German House Kremenchug 1980s photo number 1876

  1. Що до проекту “німецьких архітекторів” також як і “німецькі будівельники” це не більше як легенда… Проект був радянський, а серед будівельників було обмаль фахівців справи… Можу судити про це не поверхнево, тому що наша бригада, в складі управління “Жилстрой”, вела будівництво п’ятиповерхового будинку що поруч… Всі плюси і мінуси їх тодішньої роботи я дуже добре бачив на власні очі…

    1. Не вводьте людей в оману, будинок будувала німецька фірма BMK (Bau Montage Kombinat) з Halle Neustadt – НДР, у мене були знайомі німці, які там працювали, директора цієї фірми я знав особисто, його звали Манфред. А щодо якості роботи, так нашим будівельникам необхідно було ще вчитися і вчитися, щоб досягти такого рівня якості та організації роботи.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Categories