Женжілова Анастасія Григорівна – уродженка м Кемерово, ветеран Великої Вітчизняної війни, учасник бойових дій, учасник кременчуцького підпілля в 1943 р До війни працювала майстром виробничого навчання в Кемеровському ремісничому училищі.
Наприкінці 1941 р написала заяву з проханням направити на фронт добровольцем. У березні 1942 р в Кузбасі завершилося формування 303-ї стрілецької дивізії. Всі медичні підрозділи складалися майже виключно з жінок. Анастасію Григорівну зарахували санінструктором в взвод польової кінної розвідки, тому, крім вивчення зброї, вміння повзати по-пластунськи, їй довелося ще й навчитися їздити верхи.
У липні 1942 р дивізія була направлена на фронт, де А. Женжілова отримала «бойове хрещення». В кінці вересня був убитий старшина санітарної роти, і Женжілову відкликали з розвідки, призначивши її старшиною санроти 845 стрілецького полку. Кінець війни зустріла в столиці Чехословаччини – Празі. 12 травня 1945 частина, де служила А. Г. Женжілова, дійшла до Берліна. На стіні рейхстагу Анастасія написала: «Від Кемерова до Берліна». У Кременчуці перебувала з березня по вересень 1943 року Спогади написані в середині 1970-х років.
… На початку 1943 року наші війська перейшли в наступ. В районі Люботина наша дивізія зіткнулася з сильним опором противника: фашисти зуміли підтягти свіжі танкові частини, і тепер уже нам доводилося відбиватися. 8 березня 1943 я отримала для свого взводу нове обмундирування і додатковий пайок. Хотіла зробити дівчатам приємне, але не вдалося. У другій половині дня німці потіснили наші частини, довелося відступати. Начальник санепідемслужби велів заховати обмундирування в підвалі, мовляв, через пару днів повернемося. Але відступ затягнулося, весняна негода не давала військам швидко пересуватися. Наша дивізія опинилася в оточенні. Не знаю як, але в метушні мені переїхала ногу 76-ти міліметрова гармата. Нога дуже розпухла, стало важко ходити. На світанку почалася безладна стрілянина, мене поранило в пошкоджену ногу.
Я відстала від піхоти. Почула ззаду гуркіт танків, вирішила, що це наші. Ну, думаю, ось і добре, візьмуть мене. Під’їхала танкетка. Дивлюся, а на ній свастика! Німці зіскочили з танкетки, зірвали з мене шапку, викрутили зірочку і, штовхаючи прикладами, посадили на броню – там уже було кілька наших поранених бійців.
Нас замкнули в якому хліві. На світанку підігнали критий брезентом грузовик. Хто не міг залізти в машину – того тягли назад в сарай, потім ми почули постріли …
Нас везли довго, без зупинок. Нарешті машина зупинилася, нас вивантажили і збудували. Перед строєм стояв німецький офіцер. Чистою російською мовою він
повідомив про порядки в концтаборі: по-перше, бігти і не намагайтеся, звідси не підеш; по-друге, порядки в таборі суворі, за найменше порушення – розстріл. «А тепер крок вперед ті, хто здався в полон добровільно, для них інші умови перебування», – оголосив німець.
Люди стояли мовчки.
- Ну що ж, посидьте три дні голодними – знайдуться і добровольці, – злорадно посміхнувся офіцер.
Прозвучала команда, і нас почали розводити по бараках. До мене підійшов укладений середніх років, схожий на грузина. - Що, голубонько, попалася? – Запитав він. – Я бачу, у тебе щось з ногою. Намагайся не кульгати.
Але я не могла не кульгати, біль був нестерпним. Тут підійшли двоє військовополонених, за знаком грузина поклали мене на носилки і понесли кудись – як
виявилося, в баню. Там наказали роздягтися, облили холодною, як лід, водою і понесли у перев’язувальний. З’явився грузин і сказав: «Називайте мене лікарем. Він оглянув мою ногу, сказав, що немає нічого страшного, поранення легке, скоро все пройде, і що ми знаходимося в Кременчуці.
Через два дні привезли ще одну групу військовополонених. Там було дві жінки – моя землячка з Кемерово, лейтенант медслужби нашої 303 дивізії Катя Солов’янова і молодший лейтенант Ліда Медведєва з танкової бригади, уродженка Примор’я. Я з Лідою відразу подружилася.
Концтабір в Кременчуці (німці називали його «шталаг») був обнесений в три ряди колючим дротом, через кожні 50 метрів стояли автоматники.
Нас позбавили волі, елементарних людських прав, але вбити віру в перемогу не змогли. З яких джерел частина військовополонених дізнавалася про становище на фронті. Та й німці видавали себе поведінкою. Якщо на окремих ділянках фронту гітлерівці мали успіх, то часові ходили веселі, починали грати на губних гармошках і навіть готували більш-менш стерпне їжу для нас. Якщо ж на фронтах фашисти зазнавали поразки, то охоронці ходили по табору мовчки, злі, похмурі, били полонених без будь-якої причини. За табором були вириті ями, куди на світанку спеціальні бригади з поліцаїв вивозили понівечені трупи військовополонених. Іноді був чутно стогін «Я ще живий», а зрадники-поліцаї відповідали: “Нічого, там здохнеш”.
У червні – липні 1943 р військовополонених щодня водили на роботу – вони вантажили вагони, які відправлялися на захід. Ми зрозуміли – наближається фронт.
Лікар-грузін Лежава сказав мені: «Табір будуть евакуювати, і ви, жінки, – зайвий тягар. Вас можуть розстріляти. Ми постараємося відправити тебе в міську лікарню, там допоможуть втекти. Треба зробити тобі операцію апендициту. Я розріжу тільки верхні тканини і накладу шви ». - Я погодилася. Але коли я вже лежала на столі в обладнаній під операційну кімнаті, зайшов німецький лікар і сказав: «Оперуйте при мені» Так мені зробили без наркозу справжню операцію. Потім оперували Ліду Медведєву – їй зробили розрізи на плечі, де застрягли дві кулі.
- Після операції мене і Ліду перевезли до цивільної лікарні під нагляд місцевої поліції.
- У міській лікарні Кременчука була своя підпільна організація. Ми тримали зв’язок з Іваном Семеновичем Рудін, кадровим офіцером Чорноморського флоту. Міська лікарня була свого роду штабом по боротьбі з фашистами, і ми всіляко намагалися допомагати в цій боротьбі: писали листівки, розповідали хворим та їхнім рідним про становище на фронтах, про неминучу перемогу нашої армії.
- У туберкульозному відділенні, якого німці боялися, часто ховалися військовополонені, підпільники і навіть партизанські розвідники.
- Я одужувала після операції, і нам з Лідою Медведєвої готували втечу до партизанів. Але сталося несподіване. 2 серпня в нашу маленьку палату зайшли п’ятеро фашистів в чорній формі. Це були гестапівці. Я запитала дозволу вийти в туалет, зі мною пішли двоє фашистів. На щастя, вікно в туалеті було відкрито, я вилізла через нього і побігла. Нехай, думаю, краще застрелять, ніж мучитися в катівнях гестапо. А Ліду схопили. Згодом я отримала від неї дві маленькі записки. В одній вона просила повідомити про її долю батькам, а в інший було таке: «Мила Тасю, я дуже рада, що тобі вдалося втекти. Німці вирішили, що ми дуже важливі розвідниці. Мені так важко терпіти тортури, сил уже немає. Крім Р. (Рудін – А.Г.) ні з ким зв’язок не налагоджує. У лікарні йдуть повальні арешти, кажуть, що нас хтось зрадив. Прощай. Ліда.
- Я ховалася в родині Павла Даниловича і Катерини Власівни Шелест, які жили на вул. Чапаєва, 11. У цьому будинку жила також їхня дочка Валентина Павлівна
- Радченко з двома синами – Юрою і Вадимом, їм було 10 і 12 років. Ця родина, не боячись того, що їх усіх можуть розстріляти, надавала допомогу втікачам-військовополоненим: їх годували, переодягали, надавали притулок.
- Одного разу я сиділа в погребі (кришка була відсунута) і перечитувала записки від Ліди.
- Увечері у двір хто зайшов.
- Сьогодні і завтра будуть облави. Ваших військовополонених неодмінно знайдуть, – почула я молодий голос. – Їй не можна тут залишатися Ви ж знаєте, що вам загрожує розстріл.
Мої господарі намагалися переконати молоду людину, що вони нікого не ховають, але невідомий був наполегливим. Він швидко пройшов в льох. Робити було нічого, і я вилізла. Майже відразу мені стало погано: адже я десять днів просиділа в темному льосі, а до цього – в темній комірці продовольчого магазину, де Валентина Павлівна Радченко була продавцем.
На наше щастя, юнак опинився підпільником. В сутінках він провів мене на околицю Кременчука, де вже зібралося кілька десятків людей. По одному ми йшли за місто. Кожен ніс зброю. Мені випало нести розібрану гвинтівку. Ми йшли в темряві, а на світанку сховалися в якому безлюдному хуторі. На наступний день ми дійшли до місця, де Псел впадала в Дніпро. В очеретах нас зустріла велика група учасників Кременчуцького підпілля.
Для мене почалися знайомі будні. Ми ходили в розвідку, наносили на карту розташування вогневих точок і живої сили противника.
Коли частини Радянської Армії підійшли до Кременчука, ми передали їм точні відомості про фашистів.
29 вересня 1943 наші війська звільнили Кременчук. Багато підпільників пішли в армію. Я знову стала санінструктором.
Автор: Гайшінська А.П.
Матеріали науково – практичної конференції “Кременчуку – 435 років”