
Будинок Гауптвахти знаходився на Соборній площі, зараз на місці будинку Гауптвахти розташован туристичний готель «Кремінь».
Зараз гауптвахта, або на содатському жаргоні «губа» – місце тримання під вартою військових, які грубо порушили устав або закон.
А раніше, до 1917 року, Гауптвахта означало «головна варта». Тому для гауптвахти зводили гарні будівлі з чималою територією дворів. Біля гауптвахти щодня проходила церемонія «развод караулов». Це було захоплююче видовище: військові марширували, проводили «еволюції» – перешикування, виконували різні команди – у теплу пору року під духовий оркестр, а взимку під барабани.
Молоді неодружені офіцери не лише гарно тримали стрій і виблискували начищеними чоботами, а й устигали «стріляти очима», придивляючись до панночок, які у захваті аплодували і кричали «браво».
Під час негоди розвід караулів відбувався у дворі гауптвахти, частина якого була накрита тентом, і туди теж пропускали бажаючих подивитися. Начальник Кременчуцького гарнізону вважав, що у присутності глядачів військові краще марширують і виконують усі вимоги уставу.
Гауптвахта стояла якраз там, де зараз головний вхід до готелю. І зрозуміло, чому гауптвахту побудували саме тут – бо недалеко розміщалася велика казарма.
У Гауптвахті у 1920-х роках розташувався важливий об’єкт – міський радіовузол.
Під час Другої світової війни Кременчук був практично знищений, на площі дивом уціліли, хоч і були пошкоджені, тільки банк та будівля земства, а від гауптвахти залишилася купа обгорілої цегли.
Автор: А.Гайшинська