Під час археологічних розкопок у Котелевській громаді поблизу Більського городища знайшли вотивні моделі хлібців. Попередньо вони відносяться до скіфського часу. Таких знайшли близько 20 штук.
Про це розповів головний зберігач фондів Історико-культурного заповідника “Більськ” Олег Шапорда.
Під час археологічних досліджень на поселенні Старий кар’єр, які тривають і досі, виявили скупчення глиняних предметів. Вони мають форму коржика. Це, ймовірно, вотивні моделі так званих хлібців.
“Більшість науковців схиляються до думки, що це моделі хліба для проведення якихось ритуалів. Також існує припущення, що вони використовувалися для нагріву води або ж для обігріву. Можливо, це були якісь підставки для жаровні, на якій готували їжу”, — розповів Олег Шапорда.
Знайдені об’єкти виготовлені з глини, мають плоску заокруглену форму. Їхній діаметр – близько 20 сантиметрів, а товщина – майже 10. Ці артефакти відшукали на місці поселення доби фінальної бронзи та раннього залізного віку.
“Попередньо вважаємо, що ця знахідка відноситься до скіфського часу, бо поряд були виявлені предмети даного періоду. Наприклад, бронзові вістря стріл, залізні ножі та шпильки, фрагменти античних амфор, глиняні пряслиця та багато уламків посуду”, — додав головний зберігач фондів.
Знахідки перебувають на камеральній обробці – їх миють, за потреби підклеюють, шифрують. Далі науковці їх будуть досліджувати. Згодом артефакти презентують.
Джерело: Суспільне Полтава